היסטוריה


הקמת יחידת 669
באפריל 1974 הוקמה יחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס 669. הקמתה הייתה לקח ממלחמת יום-הכיפורים, בהמלכה הובן הצורך בהקמת יחידה לחילוץ ומילוט, שיעודה חילוץ צוותי אוויר ופינוי נפגעים מכל שטח ובכל שעות היממה. בדצמבר 1978 נסגרה יחידת הפינוי הרפואי בהיטס (ירפ"א 386) ומשימותיה שולבו במשימות יחידה 669. מיזוג היחידות הביא להקמת צוותי חילוץ אחודים המשלבים רופאים ולוחמים למשימות החילוץ והפינוי.

מאז הקמתה של היחידה ועד היום, מדי שנה, מבקשים מאות צעירים להתקבל לשורות היחידה. רק מעטים מהם מצליחים לעבור את מערך הסינון הראשוני והקפדני. המעטים שמתקבלים עוברים מסלול הכשרה ארוך ומייגע במהלכו נלמדים מגוון רחב של נושאים הכוללים: לוחמת חי"ר, לוחמה זעירה, ניווט, צניחה וכמו כן כמובן כל יכולות החילוץ הנדרשות מלוחם על מנת לבצע חילוץ מוצלח ולהציל חיים בכל מתאר, שעה או מזג אוויר.

המרכיב האנושי ביחידה הוא אחד המשמעותיים בדרך להצלחה במשימות המבצעיות הרבות המוטלות בשגרה ובחירום. הדבקות במשימה, היצירתיות המחשבתית והאנשים המשרתים הן בגוף הלוחם והן בגוף תומך הלחימה הופכים את היחידה ל"משפחה" קטנה ואיכותית, שירות ביחידה הינו מתנה לכל החיים והערכים הנטמעים במשרתים בה מלווים אותם שנים רבות.

אירועים בולטים
במאי 1991 השתתפה היחידה במבצע "שלמה" להבאתם של יהודי אתיופיה ארצה.

בקיץ שנת 1997 יצא כח של יחידת הקומנדו הימי למבצע חשאי בלבנון. כאשר עלה הכח על מטעני צד, יצאה חוליה מהיחידה לחלץ את הנפגעים. במהלך האירוע, שלימים נקרא "אסון השייטת" ונחשב לאירוע הקשה ביותר בתולדותיה, נהרגו 13 לוחמי הקומנדו הימי. חוליה מהיחידה פינתה את ההרוגים ואת שלושת הפצועים תחת אש כבדה. על פעולה זו הוענק ליחידה צל"ש מפקד חיל-האוויר.

במאי 1998 פינה צוות מהיחידה ארבעה אזרחים שנפגעו כתוצאה מהתמוטטות הארובה בתחנת הכח שבאשדוד. החילוץ נמשך כשבע שעות. המבנה הייחודי ממנו נדרש הצוות לחלץ את הפצועים חייב חילוץ מורכב וחוסר היציבות של המבנה סיכן את אנשי הצוות. החילוץ הוכתר בהצלחה.

על פעילותה במלחמת לבנון השנייה עוטרה 669 בצל"ש מפקד חיל-האוויר. במהלך פעילות של כוחות חי"ר בעיירה בינת ג'בל נפגע אחד הלוחמים ובעת חילוצו נפגע לוחם נוסף מאש כוחותינו. הפצועים חולצו על ידי חבריהם לצוות, הועברו לטנק ומשם הועברו למנחת בקרבת מקום. חוליה מהיחידה פינתה את הפצוע ואת הרופא שטיפל בו, אך בהמשך, תחת לחציו של מפקד הטנק, החליט טייס המסוק כי יש לקחת גם את הפצוע הנוסף. מספר שניות לאחר המראת המסוק נפל פצמ"ר (פצצת מרגמה) כ-30 מטרים מנקודת ההמראה. על אף שההדף הביא להדיפת הזנב ולפגיעה קלה מרסיסים, הצליחה היחידה לחלץ את הנפגעים מהקום.

על אחת מפעולות החילוץ שביצעה היחידה במהלך מבצע "עופרת יצוקה" זכה פרמדיק מוטס מהיחידה בצל"ש הרמטכ"ל. רס"ל (מיל') זיו טיפל בסג"ם אהרון קרוב, קצין צנחנים שנפצע באורח אנוש מפגיעת מטען במחנה הפליטים שאטי. הוא ביצע בפצוע פעולה כירורגית של החדרת צינורית הנשמה דרך חתך בצוואר תוך כדי טיסה מבצעית במסוק ובכך הביא להצלת חייו.

בדצמבר 2009 הוזנקו לוחמי היחידה ללב הים התיכון כדי לסייע בחילוץ צוות ספינת משא אוקראינית. הספינה שטבעה כ100 ק"מ מחופי ישראל היתה בדרכה מיוון לנמל חיפה. כוחות החילוץ התמודדו עם ים סוער, עננות וגשמים וחילצו חמישה מהמלחים לפני רדת החשכה.

במבצע "צוק איתן" לקחה היחידה חלק באופן פעיל אף יותר מכל מבצע או מלחמה קודמת, כאשר מפנה את מרבית נפגעי המערכה. על פעילותה במבצע הוענק ליחידה צל"ש.

לוחמי היחידה היום
כדי להיות לוחם ביחידה 669 נדרשים המועמדים לשירות לפרופיל הרפואי הגבוה ביותר, פרופיל 97. המיון לתפקיד מתחיל ביום סיירות, לאחר מכן יש לעבור גיבוש אחוד של סיירת מטכ"ל, יחידת שלדג ויחידת 669, ולבסוף יש לעבור גיבושון יומי ביחידה. קורס ההכשרה נמשך שנה ושישה חודשים, בסיומם משולב הלוחם בצוותי החילוץ של היחידה.